Alma Media > Mainostajalle > Ohjelmallinen mainonta > Näin Suomi bidaa vuonna 2025: Lataa ohjelmallisen mainonnan katsaus

Näin Suomi bidaa vuonna 2025: Lataa ohjelmallisen mainonnan katsaus

Näin Suomi Bidaa -kysely on Alman vuosittain tekemä tutkimus ohjelmallisen mainonnan ostajille ja sen tavoitteena on selvittää ohjelmallisen mainonnan tilannetta Suomen markkinassa.

Uusin Näin Suomi bidaa toteutettiin kyselytutkimuksena jo neljättä kertaa kyselyn historiassa tammikuussa 2025. Kyselyyn vastasi tällä kertaa 95 ohjelmallisesti ostoja tekevää ammattilaista niin mediatoimistoissa kuin mainostajien omissa trading deskeissä.


Nämä puhuttavat ohjelmallisen mainonnan kentällä juuri nyt

  • AI-ratkaisut ovat jo nyt osa ostajien arkea
    Ostajista jo suurin osa on päässyt testaamaan AI:ta kampanjoissaan. Miten tekoäly ja siihen pohjautuvat sovellukset auttavat ja tehostavat ohjelmallista mainontaa ja sen ostamista?
  • Attention ja vastuullisuus ovat ottaneet keskustelutilan evästeettömyydeltä
    Erityisesti mediavalinnat vastuullisuuden näkökulmasta puhuttavat. Miksi kuitenkin rahat valuvat edelleen muualle, vaikka kotimaista mediaa ja sen vastuullisuutta arvostetaan?
  • Ostajien markkinapaikkojen tarpeellisuus jakaa markkinaa
    Osa vastaajista uskoo markkinapaikkojen ratkaisevan mm. läpinäkyvyyteen liittyviä ongelmia. Mutta miksi osa vastaajista mieltää markkinapaikat vain mediatoimistojen uudeksi ansaintalogiikaksi?


Näin Suomi bidaa -kyselyn raportti ottaa kantaa muun muassa yllä mainittuihin teemoihin. Osana raporttia löydät Alman ohjelmallisen mainonnan tiimin asiantuntijoiden pohdintaa siitä, miltä suomalainen ohjelmallinen mainonta näyttää juuri nyt ja miten se kehittyy tulevaisuudessa.


Tilaa Näin Suomi bidaa -katsaus sähköpostiisi:

  • Julkaistu: 24.2.2025 klo 09:46
  • Kategoria: Ohjelmallinen mainonta
  • Teema: Tutkimus

Näin Suomi bidaa -kyselytutkimus kartoittaa suomalaista ohjelmallista mainontaa

  • Neljäs Näin Suomi bidaa -kysely toteutettiin tammikuussa 2025 ja siihen vastasi 95 vastaajaa.
  • Tutkimukseen vastaajien kohderyhmä on ohjelmallisesti ostoja tekevät ammattilaiset niin mediatoimistoissa kuin mainostajan trading deskeissä. Kysely tavoitti hyvin kohderyhmänsä ja vastaajiksi saatiin etenkin kokeneita vastaajia (kokemusvuodet 5–10).

​Lue lisää ohjelmallisesta mainonnasta Almassa

Kuuntele myös ohjelmalliseen mainontaan keskittyvää Alma Spotlight -podcastsarjaa

Jaa artikkeli